TABC Rankings - Dec. 3 - KTEN.com - Texoma news, weather and sports

TABC Rankings - Dec. 3

Posted:

  
SUGAR LAND, Texas (AP) - Texas high school boys and girls public and private school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Dec. 3:
    
BOYS PUBLIC
    
Class 6A
    
1. Denton Guyer, 8-2; 2. Allen, 11-1; 3. Rockwall, 11-3; 4. Lake Travis, 13-0; 5. Richardson Pearce, 8-4; 6. South Garland, 10-3; 7. Dallas Jesuit, 9-0; 8. Waxahachie, 6-1; 9. North Crowley, 12-2; 10. Waco Midway, 7-3; 11. Fort Bend Elkins, 7-4; 12. Galena Park North Shore, 12-1; 13. Houston Sam Houston, 9-3; 14. Wylie, 7-2; 15. Katy Morton Ranch, 12-2; 16. Klein Forest, 8-2; 17. Killeen Shoemaker, 11-3; 18. Duncanville, 4-5; 19. DeSoto, 7-3; 20. Laredo Nixon, 8-1; 21. Beaumont United, 6-3; 22. Austin Westlake, 11-2; 23. Mesquite, 8-2; 24. South Grand Prairie, 6-6; 25. Houston Eisenhower, 6-3.
    
Class 5A
    
1. Mansfield Timberview, 13-0; 2. Justin Northwest, 11-3; 3. Lancaster, 5-1; 4. Alvin Shadow Creek, 10-4; 5. SA Wagner, 8-3; 6. Red Oak, 9-2; 7. Lewisville The Colony, 9-0; 8. Sulphur Springs, 7-2; 9. Pflugerville Connally, 6-3; 10. Frisco Liberty, 6-5; 11. Austin LBJ, 4-1; 12. Port Arthur Memorial, 6-4; 13. Dallas South Oak Cliff, 7-6; 14. Little Elm, 7-5; 15. Fort BEnd Hightower, 5-4; 16. FW Brewer, 8-2; 17. College Station, 10-0; 18. WF Rider, 4-2; 19. SA Houston, 4-4; 20. Barbers Hill, 11-3; 21. EP Burges, 5-3; 22. CC Ray, 6-3; 23. Amarillo Palo Duro, 5-0; 24. Dallas Kimball, 4-6; 25. Bryan Rudder, 5-4.
    
Class 4A
    
1. Wilmer Hutchins, 8-2; 2. Dallas Carter, 9-2; 3. Silsbee, 4-4; 4. Houston Yates, 3-1; 5. Dallas Lincoln, 6-4; 6. Liberty Hill, 7-2; 7. FW Dunbar, 1-7; 8. Kennedale, 9-1; 9. Argyle, 6-3; 10. Lubbock Estacado, 0-6; 11. Sour Lake Hardin-Jefferson, 9-1; 12. Clint, 4-5; 13. Waco Connally, 2-2; 14. Decatur, 6-1; 15. Dallas Faith Family, 6-3; 16. Waxahachie Life, 6-2; 17. La Marque, 6-4; 18. Seminole, 5-2; 19. Center, 2-0; 20. Wharton, 3-4; 21. Burkburnett, 6-4; 22. Palestine, 7-0; 23. Longview Spring Hill, 8-1; 24. CC West Oso, 4-2; 25. Fredericksburg, 5-0.
    
Class 3A
    
1. Brock, 8-1; 2. East Chambers, 0-0; 3. Dallas Madison, 3-8; 4. Bowie, 4-3; 5. Marion, 3-1; 6. Grandview, 4-4; 7. CC London, 5-3; 8. Commerce, 7-0; 9. Shallowater, 3-1; 10. Aransas Pass, 4-4; 11. Teague, 2-0; 12. Brownfield, 4-1; 13. SA Cole, 6-3; 14. Tatum, 0-2; 15. Odem, 4-2; 16. Coldspring-Oakhurst, 5-0; 17. Wall, 7-0; 18. Peaster, 5-1; 19. Edgewood, 5-1; 20. Van Alstyne, 3-5; 21. Kemp, 1-1; 22. Pottsboro, 6-0; 23. Universal City Randolph, 6-0; 24. Mount Vernon, 0-0; 25. Lytle, 5-0.
    
Class 2A
    
1. Shelbyville, 6-0; 2. Muenster, 0-0; 3. Gruver, 0-0; 4. Grapeland, 0-0; 5. Celeste, 0-0; 6. Tenaha, 0-0; 7. Martins Mill, 9-0; 8. Clarksville, 0-0; 9. Thorndale, 5-2; 10. Woden, 8-0; 11. Hearne, 0-0; 12. Stinnett West Texas, 0-0; 13. Big Sandy, 3-2; 14. Sanford Fritch, 3-2; 15. New Deal, 0-0; 16. Port Aransas, 9-4; 17. San Perlita, 7-1; 18. Cushing, 4-0; 19. Snook, 2-2; 20. Albany, 1-0; 21. Tom Bean, 6-0; 22. Broaddus, 5-2; 23. Floydada, 6-2; 24. Sundown, 0-0; 25. Wallis Brazos, 0-0.
    
Class 1A
    
1. Lipan, 11-1; 2. Nazareth, 6-0; 3. La Rue La Poynor, 8-2; 4. Graford, 4-0; 5. McLean, 0-0; 6. Neches, 4-3; 7. Jayton, 0-0; 8. Moulton, 5-4; 9. New Home, 7-1; 10. Slidell, 4-4; 11. Waelder, 2-2; 12. Eula, 8-2; 13. Morton, 2-1; 14. Priddy, 7-2; 15. Laneville, 5-3; 16. Oakwood, 0-0; 17. Texline, 6-1; 18. Gail Borden County, 1-0; 19. Dime Box, 5-2; 20. Lenorah Grady, 3-2; 21. Paducah, 1-0; 22. Leggett, 3-4; 23. Ector, 5-3; 24. Milford, 0-0; 25. Coolidge, 0-0.
    
BOYS PRIVATE
    
6A TAPPS/SPC
    
1. Tomball Concordia Lutheran, 16-1; 2. Houston Bellaire Episcopal, 7-2; 3. Dallas Bishop Lynch, 9-2; 4. Houston Christian, 11-4; 5. Dallas St. Mark's, 7-3; 6. FW Nolan Catholic, 6-2; 7. Midland Christian, 12-4; 8. John Paul II Plano, 8-3; 9. SA Antonian, 12-4; 10. SA St. Mary's Hall, 7-4.
    
5A TAPPS
    
1. Cedar Hill Trinity Christian, 5-2; 2. Houston Westbury Christian, 7-2; 3. Houston Second Baptist, 4-3; 4. FW Christian, 6-5; 5. Sugar Land Fort Bend Christian, 11-4; 6. Frisco Legacy Christian, 7-3; 7. Austin Regents, 6-3; 8. Grapevine Faith Christian, 7-3; 9. CC Incarnate Word, 12-4; 10. Austin St. Michael's, 6-3.
    
4A TAPPS
    
1. Arlington Grace Prep, 5-1; 2. The Woodlands Christian, 4-4; 3. Lubbock Trinity Christian, 9-5; 4. Tyler All Saints Episcopal, 9-2; 5. Colleyville Covenant Christian, 2-3; 6. Waco Vanguard, 2-1; 7. Houston Lutheran North, 3-2; 8. Waco Reicher Catholic, 6-3; 9. Sugar Land Logos Prep, 5-5; 10. Houston St. Thomas Episcopal, 4-7.
    
3A TAPPS
    
1. Dallas Yavneh, 11-5; 2. New Braunfels Christian, 7-0; 3. Kerrville Our Lady of the Hills, 5-3; 4. Beaumont Legacy, 4-3; 5. Amarillo San Jacinto Christian, 1-0; 6. Tomball Rosehill, 6-5; 7. Dallas Covenant, 3-4; 8. Midland Classical, 5-1; 9. Dallas Lakehill Prep, 6-3; 10. Sherman Texoma, 0-2.
    
2A TAPPS
    
1. Red Oak Ovilla Christian, 9-1; 2. Abilene Christian, 5-3; 3. Huntsville Alpha Omega, 9-2; 4. Bryan Allen Academy, 11-3; 5. Conroe Covenant, 7-3; 6. Austin Waldorf, 7-3; 7. SA St. Gerard, 5-1; 8. Lubbock Southcrest, 3-0; 9. Lubbock All-Saints, 0-0; 10. Dallas First Baptist, 0-0.
    
1A TAPPS
    
1. SA Legacy, 7-2; 2. Lubbock Kingdom Prep, 7-3; 3. Spring Founders Christian, 9-6; 4. WF Wichita Christian, 3-2; 5. Longview Trinity, 2-2; 6. SA Gateway Christian, 1-2; 7. Irving Faustina, 0-0; 8. Houston Family Christian, 6-1; 9. WF Christ Academy, 6-1; 10. Baytown Christian, 2-0.
    
___
    
GIRLS PUBLIC
    
Class 6A
    
1. Pflugerville Hendrickson, 18-0; 2. Jersey Village, 11-1; 3. Allen, 11-2; 4. Garland Sachse, 12-2; 5. Cedar Hill, 13-3; 6. Plano East, 13-1; 7. South Grand Prairie, 11-4; 8. Duncanville, 13-3; 9. DeSoto, 11-2; 10. Plano, 13-1; 11. Dallas Skyline, 8-4; 12. SA Northside Brandeis, 12-1; 13. Humble Summer Creek, 11-3; 14. Converse Judson, 16-4; 15. Cypress Creek, 14-2; 16. Katy, 10-3; 17. SA Northside O'Connor, 12-4; 18. Langham Creek, 15-4; 19. Wolfforth Frenship, 13-0; 20. Cypress Ranch, 12-4; 21. Plano West, 11-2; 22. SA Northside Clark, 14-1; 23. Mansfield Summit, 8-4; 24. Prosper, 11-4; 25. Hurst Bell, 13-1.
    
Class 5A 1. Fort Bend Hightower, 15-0; 2. Mansfield Timberview, 14-1; 3. Amarillo, 11-3; 4. Manvel, 15-1; 5. SA Veterans Memorial, 13-1; 6. Kerrville Tivy, 12-1; 7. CC Veterans Memorial, 12-2; 8. Royse City, 15-1; 9. Cedar Park, 10-2; 10. NRH Birdville, 10-3; 11. Waller, 13-1; 12. Austin Crockett, 16-1; 13. Midlothian, 11-3; 14. CC Flour Bluff, 5-2; 15. Mansfield Legacy, 10-3; 16. Lubbock Cooper, 9-3; 17. Frisco Lone Star, 6-5; 18. College Station, 13-2; 19. Cleburne, 10-2; 20. CC Tuloso-Midway, 8-2; 21. Richmond Foster, 12-3; 22. Pflugerville, 9-5; 23. FW Boswell, 11-3; 24. Crowley, 7-5; 25. Red Oak, 7-3.
    
Class 4A
    
1. Levelland, 12-0; 2. Dallas Lincoln, 7-4; 3. Houston Wheatley, 7-3; 4. Canyon, 6-4; 5. Waco Connally, 11-0; 6. CC West Oso, 8-1; 7. Sour Lake Hardin-Jefferson, 10-3; 8. Bridgeport, 10-2; 9. Stephenville, 8-2; 10. Glen Rose, 9-1; 11. Houston Yates, 5-3; 12. Argyle, 10-7; 13. Canton, 10-1; 14. Bullard, 14-3; 15. Lampasas, 13-3; 16. Beeville Jones, 11-0; 17. Devine, 7-3; 18. Midlothian Heritage, 8-3; 19. Sunnyvale, 6-3; 20. La Vernia, 11-4; 21. Gatesville, 6-4; 22. Smithville, 7-3; 23. Burnet, 8-3; 24. Houston North Forest, 13-2; 25. San Elizario, 7-2.
    
Class 3A
    
1. Wall, 8-1; 2. Tyler Chapel Hill, 14-0; 3. Idalou, 9-4; 4. Woodville, 13-1; 5. Franklin, 8-0; 6. Brock, 11-4; 7. Canadian, 7-3; 8. Winnsboro, 9-4; 9. Tuscola Jim Ned, 11-3; 10. Buffalo, 13-1; 11. Keene, 13-4; 12. Ponder, 10-5; 13. Marion, 5-2; 14. Shallowater, 3-0; 15. Karnes City, 11-4; 16. Cisco, 9-2; 17. Nocona, 11-0; 18. Mount Vernon, 8-4; 19. Poth, 6-2; 20. Van Alstyne, 8-2; 21. Little River Academy, 4-4; 22. Colorado City, 3-2; 23. Odem, 4-3; 24. Howe, 7-5; 25. Edna, 7-3.
    
Class 2A
    
1. Martins Mill, 10-0; 2. Panhandle, 11-0; 3. Mason, 11-1; 4. Haskell, 7-1; 5. San Saba, 11-0; 6. Vega, 11-0; 7. Collinsville, 7-0; 8. Wellington, 8-3; 9. Farwell, 10-1; 10. Timpson, 7-1; 11. Lovelady, 9-2; 12. Woden, 9-3; 13. Douglass, 9-3; 14. Snook, 6-0; 15. Gladewater Union Grove, 10-0; 16. Era, 8-2; 17. Grapeland, 4-6; 18. Tenaha, 10-3; 19. Slocum, 8-3; 20. Marlin, 5-4; 21. Clarendon, 5-0; 22. Kerens, 6-1; 23. Weimar, 5-5; 24. San Isidro, 10-1; 25. Poolville, 10-2.
    
Class 1A
    
1. Nazareth, 6-4; 2. Dodd City, 14-1; 3. Ropesville, 8-1; 4. Garden City, 11-0; 5. Rankin, 6-1; 6. Slidell, 13-0; 7. Huckabay, 10-1; 8. Lipan, 11-3; 9. La Rue La Poynor, 7-3; 10. Hermleigh, 10-2; 11. Claude, 3-2; 12. Roby, 4-2; 13. Jayton, 8-3; 14. Moulton, 6-3; 15. Eula, 6-5; 16. Afton Patton Springs, 6-1; 17. Chireno, 4-1; 18. Centerville, 9-2; 19. Blackwell, 10-3; 20. Ackerly Sands, 10-1; 21. McMullen County, 4-1; 22. Abbott, 6-2; 23. Walnut Springs, 9-1; 24. McLean, 4-0; 25. Gorman, 4-1.
    
GIRLS PRIVATE
    
6A TAPPS/SPC
    
1. Dallas Bishop Lynch, 13-4; 2. Houston St. Agnes, 15-4; 3. Plano Prestonwood, 13-1; 4. Houston Kinkaid, 7-0; 5. Argyle Liberty Christian, 8-1; 6. Houston The Village, 13-1; 7. Plano John Paul II, 12-4; 8. FW Nolan Catholic, 11-5; 9. Tomball Concordia Lutheran, 4-5; 10. Houston Duchesne, 6-1.
    
5A TAPPS
    
1. Cedar Hill Trinity Christian, 6-2; 2. Houston Second Baptist, 6-3; 3. Tyler Grace Community Christian, 8-3; 4. SA Christian, 12-4; 5. Mesquite Dallas Christian, 8-4; 6. CC IWA, 2-1; 7. CC John Paul II, 10-6; 8. Austin Brentwood Christian, 11-7; 9. Austin St. Michael's, 8-10; 10. Frisco Legacy Christian, 5-2;.
    
4A TAPPS
    
1. Lubbock Trinity Christian, 8-4; 2. Colleyville Covenant Christian, 7-1; 3. Lubbock Christian, 9-5; 4. Austin Texas For Deaf, 9-0; 5. Houston Lutheran North, 5-5; 6. Flower Mound Coram Deo, 2-1; 7. League City Bay Area Christian, 8-4; 8. Dallas Shelton, 6-0; 9. SA Lutheran, 7-2; 10. Boerne Geneva Boerne, 7-4.
    
3A TAPPS
    
1. FW Lake Country, 11-5; 2. Beaumont Legacy Christian, 5-3; 3. Midland Classical, 2-1; 4. Tomball Rosehill, 9-3; 5. The Woodlands Legacy Prep, 7-3; 6. Round Rock Christian, 5-1; 7. Marble Falls Faith Academy, 2-1; 8. SA Castle Hills, 2-1; 9. Denton Calvary, 5-3; 10. Temple Central Texas Christian, 0-2.
    
2A TAPPS
    
1. Shiner St. Paul Catholic, 4-1; 2. Lubbock Southcrest, 4-0; 3. Red Oak Ovilla Christian, 3-1; 4. Muenster Sacred Heart, 4-2; 5. Austin Waldorf, 3-2; 6. Bryan St. Joseph, 6-3; 7. Longview Christian Heritage, 1-0; 8. Dallas First Baptist, 4-3; 9. Bryan Allen Academy, 2-2; 10. Lubbock All-Saints, 1-3.
    
1A TAPPS
    
1. Lubbock Kingdom Prep, 9-3; 2. WF Notre Dame, 5-2; 3. Waxahachie Prep, 2-1; 4. Alamo Macedonian, 4-2; 5. SA Legacy, 5-5; 6. Lubbock Christ King Cathedral, 4-2; 7. Athens Christian Prep, 5-5; 8. Plainview Christian, 4-6; 9. Edinburg Harvest, 0-0; 10. San Marcos Hill Country, 0-3.