H.S. Football Texas Titles - KTEN.com - Texoma news, weather and sports

H.S. Football Texas Titles

Posted:

Texas high school football champions since the University Interscholastic League began sanctioning titles:

2008
    5A Division I: Allen 21, Fort Bend Hightower 14
    5A Division II: Katy 17, Wylie 3
    4A Division I: Lake Travis 48, Longview 23
    4A Division II: Sulphur Springs 69, Dayton 49
    3A Division I: Prosper 17, Waco La Vega 10
    3A Division II: Carthage 49, Celina 37
    2A Division I: Muleshoe 48, Kirbyville 26
    2A Division II: Daingerfield 26, Cisco 8
    1A Division I: Canadian 38, Mart 7
    1A Division II: Stratford 24, Cayuga 13
    Six-man Division I: Strawn 58, Follett 29
    Six-man Division II: Borden County 54, Woodson 8
2007
    5A Division I: Euless Trinity 13, Converse Judson 10
    5A Division II: Katy 28, Pflugerville 7
    4A Division I: Lamar Consolidated 20, Copperas Cove 14
    4A Division II: Lake Travis 36, Dallas Highland Park 34
    3A Division I: Liberty Hill 38, Gilmer 13
    3A Division II: Celina 21, China Spring 14
    2A Division I: Farmersville 27, Tatum 24 (OT)
    2A Division II: Canadian 40, Elysian Fields 25
    1A Division I: Alto 22, Seymour 0
    1A Division II: Munday 26, Bremond 6
    Six-man Division I: Richland Springs 98, Rule 54
    Six-man Division II: Motley County 44, Woodson 38
2006
    5A Division I: Southlake Carroll 43, Austin Westlake 29
    5A Division II: Cedar Hill 51, Cypress Falls 17
    4A Division I: Alamo Heights 40, Copperas Cove 28
    4A Division II: La Marque 34, Waco 14
    3A Division I: Texarkana Liberty-Eylau 35, Robinson 34
    3A Division II: Liberty Hill 22, Celina 19
    2A Division I: Tatum 32, Littlefield 14
    2A Division II: Mart 23, Cisco 13
    1A Division I: Alto 42, McCamey 13
    1A Division II: Chilton 20, Windthorst 10
    Six-man Division I: Richland Springs 78, Rule 58
    Six-man Division II: Vernon Northside 60, Jayton 41
2005
    5A Division I: Euless Trinity 28, Converse Judson 14
    5A Division II: Southlake Carroll 34, Katy 20
    4A Division I: Dallas Highland Park 59, Marshall 0
    4A Division II: Lewisville Hebron 28, CC Calallen 0
    3A Division I: Wimberley 14, Gainesville 0
    3A Division II: Tatum 38, Hutto 34
    2A Division I: Newton 28, Argyle 20
    2A Division II: Celina 28, Omaha Pewitt 12
    1A: Stratford 21, Big Sandy 20
    Six-man: Throckmorton 68, Turkey Valley 22
2004
    5A Division I: Tyler Lee 28, Spring Westfield 21
    5A Division II: Southlake Carroll 27, Smithson Valley 24
    4A Division I: Ennis 23, Marshall 21
    4A Division II: Kilgore 33, Dallas Lincoln 27 (2 OT)
    3A Division I: Abilene Wylie 17, Cuero 14
    3A Division II: Gilmer 49, Jasper 47
    2A Division I: Boyd 17, Newton 14
    2A Division II: Crawford 28, Troup 14
    1A: Shiner 33, Stratford 19
    Six-man: Richland Springs 58, Turkey Valley 38
2003
    5A Division I: Galena Park North Shore 23, The Woodlands 7
    5A Division II: Katy 16, Southlake Carroll 15
    4A Division I: North Crowley 20, Bay City 6
    4A Division II: La Marque 43, Denton Ryan 35 (3OT)
    3A Division I: Gainesville 35, Burnet 24
    3A Division II: Atlanta 34, Marlin 0
    2A Division I: San Augustine 28, Jim Ned 7
    2A Division II: Garrison 27, Bangs 0
    1A: Windthorst 28, Shiner 27
    Six-man: Strawn 67, Fort Davis 62
2002
    5A Division I: Converse Judson 33, Midland 32
    5A Division II: Southlake Carroll 45, Smithson Valley 14
    4A Division I: Texarkana 42, New Braunfels 11
    4A Division II: Denton Ryan 38, Brenham 8
    3A Division I: Everman 35, Burnet 14
    3A Division II: Bandera 27, Midland Greenwood 24 (2 OT)
    2A Division I: Corrigan-Camden 33, Bangs 14
    2A Division II: Rosebud-Lott 34, Cisco 0
    1A: Petrolia 39, Celeste 18
    Six-man: Calvert 51, Sanderson 46
2001
    5A Division I: Mesquite 14, San Antonio Taft 13
    5A Division II: Lufkin 38, Austin Westlake 24
    4A Division I: Denton Ryan 42, Smithson Valley 35 (OT)
    4A Division II: Ennis 22, Bay City 0
    3A Division I: Everman 25, Sinton 14
    3A Division II: Commerce 14, La Grange 11
    2A Division I: Blanco 16, Van Alstyne 0
    2A Division II: Celina 41, Garrison 35
    1A: Burkeville 27, Celeste 8
    Six-man: Whitharral 27, Richland Springs 20
2000
    5A Division I: Midland Lee 33, Austin Westlake 21
    5A Division II: Katy 35, Tyler John Tyler 20
    4A Division I: Bay City 24, Denton Ryan 2
    4A Division II: Ennis 38, West Orange-Stark 24
    3A Division I: Gatesville 14, Abilene Wylie 10
    3A Division II: La Grange 20, Forney 17
    2A Division I: Sonora 27, Blanco 24
    2A Division II: Celina 21, Mart 17
    1A: Stratford 49, Burkeville 14
    Six-man: Panther Creek 42, Highland 36
1999
    5A Division I: Midland Lee 42, Aldine Eisenhower 21
    5A Division II: Garland 37, Katy 25
    4A Division I: Texas City 27, Hereford 14
    4A Division II: Stephenville 28, Port Neches-Groves 18
    3A Division I: Texarkana Liberty-Eylau 49, Mathis 6
    3A Division II: Commerce 17, Sealy 10
    2A Division I: Mart 40, Boyd 7
    2A Division II: Celina 38, Elysian Fields 7
    1A: Bartlett 35, Aspermont 6
    Six-man: Gordon 54, Groom 34
1998
    5A Division I: Duncanville 24, Converse Judson 21
    5A Division II: Midland Lee 54, San Antonio MacArthur 0
    4A Division I: Grapevine 22, Bay City 0
    4A Division II: Stephenville 34, La Marque 7
    3A Division I: Aledo 14, Cuero 7
    3A Division II: Newton 21, Daingerfield 0
    2A Division I: Omaha Paul Pewitt 28, Brookshire Royal 26
    2A Division II: Celina 21, Elysian Fields 0
    1A: Tenaha 20, Wheeler 13
    Six-man: Trinidad 62, Borden County 16
1997
    5A Division I: Katy 24, Longview 3
    5A Division II: Flower Mound Marcus 59, Alief Hastings 20
    4A Division I: Texas City 37, Corsicana 34
    4A Division II: La Marque 17, Denison 0
    3A: Sealy 28, Commerce 21
    2A: Stanton 33, Rogers 7
    1A: Granger 40, Wheeler 0
    Six-man: Borden County 48, Panther Creek 16
1996
    5A Division I: Lewisville 58, Converse Judson 34
    5A Division II: Austin Westlake 55, Abilene Cooper 15
    4A Division I: Grapevine 34, Hays Consolidated 19
    4A Division II: La Marque 34, Denison 3
    3A: Sealy 36, Tatum 27
    2A: Iraan 14, Groveton 7
    1A: Windthorst 41, Tenaha 12
    Six-man: Gordon 51, Whitharral 50
1995
    5A Division I: Converse Judson 31, Odessa Permian 28
    5A Division II: San Antonio Roosevelt 17, Flower Mound Marcus 10
    4A: La Marque 31, Denison 8
    3A: Sealy 21, Commerce 20
    2A: Celina 32, Alto 28
    1A: Thorndale 14, Roscoe 7
    Six-man: Amherst 78, Milford 42
1994
    5A Division I: Plano 28, Katy 7
    5A Division II: Tyler John Tyler 35, Austin Westlake 24
    4A: Stephenville 32, La Marque 17
    3A: Sealy 36, Atlanta 15
    2A: Goldthwaite 20, Schulenburg 16
    1A: Thorndale 36, Crawford 13
    Six-man: Amherst 30, Milford 20
1993
    5A Division I: Converse Judson 36, Plano 13
    5A Division II: Lewisville 43, Aldine MacArthur 37
    4A: Stephenville 26, La Marque 13
    3A: Southlake Carroll 14, Cuero 6
    2A: Goldthwaite 21, Omaha Paul Pewitt 8
    1A: Sudan 54, Bremond 0
    Six-man: Panther Creek 56, Dell City 28
1992
    5A Division I: Converse Judson 52, Euless Trinity 0
    5A Division II: Temple 38, Houston Yates 20
    4A: Waxahachie 28, A&M Consolidated 24
    3A: Southlake Carroll 48, Coldspring 0
    2A: Schulenburg 35, Goldthwaite 20
    1A: Bartlett 33, Sudan 26
    Six-man: Panther Creek 54, Fort Hancock 26
1991
    5A Division I: Killeen 14, Fort Bend Dulles 10
    5A Division II: Odessa Permian 27, San Antonio Marshall 14
    4A: A&M Consolidated 35, Carthage 16
    3A: Groesbeck 7, Burnet 0
    2A: Schulenburg 21, Albany 0
    1A: Memphis 21, Oakwood 14
    Six-man: Fort Hancock 64, Christoval 14
1990
    5A: Big School Marshall 21, Converse Judson 19
    5A: Regular School Aldine 27, Arlington Lamar 10
    4A: Wilmer-Hutchins 19, Austin Westlake 7
    3A: Vernon 41, Crockett 20
    2A: Groveton 25, De Leon 19
    1A: Bartlett 36, Munday 28
    Six-man: Fort Hancock 66, Christoval 17
1989
    5A: Odessa Permian, 28, Aldine 14
    4A: Tyler Chapel Hill 14, A&M Consolidated 0
    3A: Mexia 22, Vernon 21
    2A: Groveton 20, Lorena 13
    1A: Thorndale 42, Sudan 24
    Six-man: Fort Hancock 48, Jayton 24
1988
    5A: Converse Judson 1, Dallas Carter 0 (UIL ordered Carter to
forfeit 31-14 victory)
    4A: Paris 31, West Orange-Stark 13
    3A: Southlake Carroll 42, Navasota 8
    2A: Corrigan-Camden 35, Quanah 14
    1A: White Deer 14, Flatonia 13
    Six-man: Fort Hancock 76, Zephyr 30
1987
    5A: Plano 28, Houston Stratford 21
    4A: West Orange-Stark 17, Rockwall 7
    3A: Cuero 14, McGregor 6
    2A: Lorena 8, Refugio 7
    1A: Wheeler 23, Bremond 21
    Six-man: Lohn 58, Wellman 30
1986
    5A: Plano 24, La Marque 7
    4A: West Orange-Stark 21, McKinney 9
    3A: Jefferson 24, Cuero 0
    2A: Shiner 18, Mart 0
    1A: Burkeville 33, Throckmorton 7
    Six-man: Fort Hancock 50, Christoval 36
1985
    5A: Houston Yates 37, Odessa Permian 0
    4A: Sweetwater 17, Tomball 7
    3A: Daingerfield 47, Cuero 22
    2A: Electra 29, Groveton 13
    1A: Goldthwaite 24, Runge 7
    Six-man: Jayton 64, Christoval 14
1984
    5A: Odessa Permian 21, Beaumont French 21 (tie)
    4A: Denison 27, Tomball 13
    3A: Medina Valley 21, Daingerfield 13
    2A: Groveton 38, Panhandle 7
    1A: Munday 13, Union Hill 0
    Six-man: Jayton 44, May 28
1983
    5A: Converse Judson 25, Midland Lee 21
    4A: Bay City 30, Lubbock Estacado 0
    3A: Daingerfield 42, Sweeny 0
    2A: Boyd 16, Groveton 8
    1A: Knox City 27, Bremond 20
    Six-man: Highland 67, Mozelle 50
1982
    5A: Beaumont West Brook 21, Hurst Bell 10
    4A: Fort Bend Willowridge 22, Corsicana 17
    3A: Refugio 22, Littlefield 21
    2A: Eastland 28, East Bernard 6
    1A: Union Hill 13, Roscoe 0
    Six-man: Highland 60, Mullin 13
1981
    5A: Richardson Lake Highlands 19, Houston Yates 6
    4A: Brownwood 24, Fort Bend Willowridge 9
    3A: Cameron 26, Gilmer 3
    2A: Pilot Point 32, Garrison 0
    1A: Bremond 12, Wink 9
    Six-man: Whitharral 56, Mullin 36
1980
    5A: Odessa Permian 28, Port Arthur Jefferson 19
    4A: Huntsville 19, Paris 0
    3A: Pittsburg 13, Van Vleck 2
    2A: Pilot Point 0, Tidehaven 0 (tie)
    1A: Valley View 7, Rankin 6
    Six-man: Milford 38, Highland 16
1979
    4A: Temple 28, Houston Memorial 6
    3A: McKinney 20, Bay City 7
    2A: Van 25, McGregor 0
    1A: Hull-Daisetta 28, China Spring 18
    B: Wheeler 33, High Island 21
    Six-man: Milford 53, Cotton Center 34
1978
    4A: Houston Stratford 29, Plano 13
    3A: Brownwood 21, Gainesville 12
    2A: Sealy 42, Wylie 20
    1A: China Spring 42, Lexington 3
    B: Union Hill 14, Wheeler 7
    Six-man: Cherokee 29, Cotton Center 27
1977
    4A: Plano 13, Port Neches-Groves 10
    3A: Dickinson 40, Brownwood 28
    2A: Wylie 22, Bellville 14
    1A: East Bernard 27, Seagraves 10
    B: Wheeler 35, Lone Oak 13
    Six-man: May 42, Marathon 35
1976
    4A: San Antonio Churchill 10, Temple 0
    3A: Beaumont Hebert 35, Gainesville 7
    2A: Rockdale 23, Childress 6
    1A: Mont Belvieu Barbers Hill 17, DeLeon 8
    B: Gorman 18, Ben Bolt 6
    Six-man: Marathon 62, May 16
1975
    4A: Port Neches-Groves 20, Odessa Permian 10
    3A: Ennis 13, Cuero 10
    2A: La Grange 27, Childress 6
    1A: DeLeon 28, Schulenberg 15
    B: Big Sandy 28, Groom 2
    Eight-man: Leakey 32, Follett 14
    Six-man: Cherokee 40, Marathon 26
1974
    4A: Brazoswood 22, Mesquite 12
    3A: Cuero 19, Gainesville 7
    2A: Newton 56, Spearman 26
    1A: Grapeland 19, Aledo 18
    B: Big Sandy 0, Celina 0 (tie)
    Eight-man: Follett 28, La Pryor 22
    Six-man: Marathon 60, Cherokee 58
1973
    4A: Tyler John Tyler 21, Austin Reagan 14
    3A: Cuero 21, Mount Pleasant 7
    2A: Friendswood 28, Hooks 15
    1A: Troup 28, Vega 7
    B: Big Sandy 25, Rule 0
    Eight-man: Goree 52, La Pryor 22
    Six-man: Cherokee 43, Marathon 12
1972
    4A: Odessa Permian 37, Baytown Sterling 7
    3A: Uvalde 33, Lewisville 27
    2A: Boling 20, Rockwall 0
    1A: Schulenberg 14, Clarendon 10
    B: Chilton 6, Windthorst 0
    Eight-man: Goree 28, Harrold 24
    Six-man: O'Brien 60, Jarrell 14
1971
    4A: San Antonio Lee 28, Wichita Falls 27
    3A: Plano 21, Gregory-Portland 20
    2A: Jacksboro 20, Rosebud-Lott 14
    1A: Mont Belvieu Barbers Hill 3, Sonora 3 (tie)
1970
    4A: Austin Reagan 21, Odessa Permian 14
    3A: Brownwood 14, Cuero 0
    2A: Refugio 7, Iowa Park 7 (tie)
    1A: Sonora 45, Pflugerville 6
1969
    4A: Wichita Falls 28, San Antonio Lee 20
    3A: Brownwood 34, West Columbia 16
    2A: Iowa Park 31, Klein 14
    1A: Mart 28, Sonora 0
1968
    4A: Austin Reagan 17, Odessa Permian 11
    3A: Lubbock Estacado 14, Refugio 0
    2A: Daingerfield 7, Lufkin Dunbar 6
    1A: Sonora 9, Poth 0
1967
    4A: Austin Reagan 20, Abilene Cooper 19
    3A: Brownwood 36, El Campo 12
    2A: Plano 27, Uinversal City Randolph 8
    1A: Tidehaven 7, Clifton 6
1966
    4A: San Angelo 21, Spring Branch 14
    3A: Bridge City 30. McKinney 6
    2A: Sweeny 29, Granbury 7
    1A: Sonora 40, Schulenberg 14
1965
    4A: Odessa Permian 11, San Antonio Lee 6
    3A: Brownwood 14, Bridge City 0
    2A: Plano 20, Edna 17
    1A: Willis Point 14, White Deer 0
1964
    4A: Garland 26, Galena Park 21
    3A: Palestine 24, San Marcos 15
    2A: Palacios 12, Marlin 0
    1A: Archer City 13, Ingleside 6
1963
    4A: Garland 17, Corpus Christi Miller 0
    3A: Corsicana 7, Pharr 0
    2A: Rockwall 7, Houston Dulles 6
    1A: Petersburg 20, George West 12
1962
    4A: San Antonio Brackenridge 30, Borger 26
    3A: Dumas 14, Pharr 3
    2A: Jacksboro 52, Rockdale 0
    1A: Rotan 39, Ingleside 6
1961
    4A: Wichita Falls 21, Galena Park 14
    3A: Dumas 6, Nederland 0
    2A: Donna 28, Quanah 21
    1A: Albany 18, Hull-Daisetta 12
1960
    4A: Corpus Christi Miller 13, Wichita Falls 6
    3A: Brownwood 26, Port Lavaca 6
    2A: Denver City 26, Bellville 21
    1A: Albany 20, Crosby 0
1959
    4A: Corpus Christi Ray 20, Wichita Falls 6
    3A: Breckenridge 20, Cleburne 20 (tie)
    2A: Stamford 19, Brady 14
    1A: Katy 16, Sundown 6
1958
    4A: Wichita Falls 48, Pasadena 6
    3A: Breckenridge 42, Kingsville 14
    2A: Stamford 23, Angleton 0
    1A: White Deer 44, Elgin 22
1957
    4A: Dallas Highland Park 21, Port Arthur 9
    3A: Nederland 20, Sweetwater 7
    2A: Terrell 41, Brady 6
    1A: Mart 7, White Oak 7
1956
    4A: Abilene 14, Corpus Christi Ray 0
    3A: Garland 3, Nederland 0
    2A: Stamford 26, Brady 13
    1A: Stinnett 35, Hondo 13
1955
    4A: Abilene 33, Tyler 13
    3A: Port Neches 20, Garland 14
    2A: Stamford 34, Hillsboro 7
    1A: Deer Park 7, Stinnett 0
1954
    4A: Abilene 14, Houston Austin 7
    3A: Breckenridge 20, Port Neches 7
    2A: Phillips 21, Killeen 13
    1A: Deer Park 26, Albany 6
1953
    4A: Houston Lamar 33, Odessa 7
    3A: Port Neches 24, Big Spring 13
    2A: Huntsville 40, Ballinger 6
    1A: Ranger 34, Luling 21
1952
    4A: Lubbock 12, Baytown 7
    3A: Breckenridge 28, Temple 20
    2A: Terrell 61, Yoakum 13
    1A: Wink 26, Deer Park 20
1951
    4A: Lubbock 14, Baytown 12
    3A: Breckenridge 20, Temple 14
    2A: Arlington 7, Waco La Vega 0
    1A: Giddings 25, Newcastle 14
1950
    City: Dallas Sunset 14, Houston Reagan 6
    2A: Wichita Falls 14, Austin 13
    1A: Wharton 13, Kermit 9
1949
    City: San Antonio Jefferson 31, Dallas Sunset 13
    2A: Wichita Falls 34, Austin 13
    1A: Littlefield 13, Mexia 0
1948
    City: Fort Worth Arlington Heights 20, Houston Lamar 0
    2A: Waco 21, Amarillo 0
    1A: Monahans 14, New Braunfels 0
1947
    San Antonio Brackenridge 22, Dallas Highland Park 13
1946
    Odessa 21, San Antonio Jefferson 14
1945
    Dallas Highland Park 7, Waco 7 (tie)
1944
    Port Arthur 20, Dallas Highland Park 7
1943
    San Angelo 26, Lufkin 13
1942
    Austin 20, Dallas Sunset 7
1941
    Wichita Falls 13, Temple 0
1940
    Amarillo 20, Temple 7
1939
    Lubbock 20, Waco 14
1938
    Corpus Christi 20, Lubbock 6
1937
    Longview 19, Wichita Falls 12
1936
    Amarillo 10, Kerrville 6
1935
    Amarillo 13, Greenville 7
1934
    Amarillo 48, Corpus Christi 0
1933
    Greenville 21, Dallas Tech 0
1932
    Corsicana 0, Masonic Home 0 (tie)
1931
    Abilene 13, Beaumont 0
1930
    Tyler 25, Amarillo 13
1929
    Port Arthur 0, Breckenridge 0 (tie)
1928
    Abilene 38, Port Arthur 0
1927
    Waco 21, Abilene 14
1926
    Waco 20, Dallas Oak Cliff 7
1925
    Waco 20, Dallas Forest Avenue 7
1924
    Dallas Oak Cliff 31, Waco 0
1923
    Abilene 3, Waco 0
1922
    Waco 13, Abilene 10
1921
    Bryan 35, Dallas Oak Cliff 13
1920
    Houston Heights 0, Cleburne 0 (tie)